Разлика помеѓу преработките на „Ԅ“

Додадени 157 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Коми Зје''' ({{Unicode|Ԅ ԅ}}; италик: <span style="font-family: times, Times New Roman, serif; font-size: larger">''{{Unicode|Ԅ&n...)
 
{{Cyrillic alphabet navbox
'''Коми Зје''' ({{Unicode|Ԅ&nbsp;ԅ}}; италик: <span style="font-family: times, Times New Roman, serif; font-size: larger">''{{Unicode|Ԅ&nbsp;ԅ}}''</span>) е буква од [[комска азбука|комската азбука]], вид на запис на [[кирилично писмо|кирилица]]. Се користела само при записите на [[коми (јазик)|комитскиот јазик]] во 1920-ите како и во [[мордвински јазици|мордвинските јазици]].
|Heading=Кирилична буква Коми зје
|Image=[[File:Cyrillic letter Komi Zje.svg|120px]]
|uuc=0504
|ulc=0505
}}
 
'''Коми Зјезје''' ({{Unicode|Ԅ&nbsp;ԅ}}; италик: <span style="font-family: times, Times New Roman, serif; font-size: larger">''{{Unicode|Ԅ&nbsp;ԅ}}''</span>) е буква од [[комска азбука|комската азбука]], вид на запис на [[кирилично писмо|кирилица]]. Се користела само при записите на [[коми (јазик)|комитскиот јазик]] во 1920-ите како и во [[мордвински јазици|мордвинските јазици]].
 
Изговорот на оваа буква е {{IPA|[z]~[ʒ]}}.
 
{{charmap
|0504|name1=Голема кирилична буква<br />Коми Зјезје
|0505|name2=Мала кирилична буква<br />Коми Зјезје
}}