Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Додадени 86 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
|fam2=[[Словенски јазици|словенски]]
|fam3=[[Западнословенски јазици|западнословенски]]
|script=[[Полскаполска азбука]]
|nation={{EUR}}<br />{{POL}}
----
|iso1=pl|iso2=pol|iso3=pol}}
 
'''ПолскиотПолски јазик''' (''{{јаз|pl|język polski}}, polszczyzna'') е— службен и официјалниотнационален [[јазик]] вона [[Полска]] и е најголемиот јазик во групата на [[западнословенски јазици]], а додека според популарноста од сите [[словенски јазици]] е на второ место веднаш зад [[Руски јазик|рускиот]]. Развојот на полскиот јазик е независен и задржал поголем број од карактеристиките на [[Старословенски јазик|старословенскиот јазик]]. Јазикот има богата книжевност, преведена на сите светски јазици. Полскиот јазик се пишува со [[Полска азбука|полската азбука]], варијанта на [[латиница]]та.
 
== Географска распространетост ==
{{reflist}}
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Полска азбука]]
* [[Полска книжевност]]
* [[Полонистика]]
* [[Лехитски јазици]]
 
 
 
{{ИнтерВики|код=pl|јазик=полски}}
{{Wikibooks|Polish}}
{{Wikiquote}}
 
* [http://polish.slavic.pitt.edu Универзитет од Питсбург: Полски јазик]
 
=== Речници ===
{{Commons catрв|Polish language}}
* [http://polish.slavic.pitt.edu/~swan/beta/ Oscar Swan's полско-англиски и англиско-полски речник ]
* [http://www.polish-dictionary.com/ Основен англиско-полски речник]
* [http://www.lingvosoft.com/Polish-English-Dictionary/ Англиско-полско-англиски речник од lingvoSoft]
 
 
{{Commons cat|Polish language}}
 
{{словенски јазици}}