Разлика помеѓу преработките на „Ван дер Валсов полупречник“

нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Хемиски врски со помош на HotCat)
'''Ван дер Валсов полупречник''' ('''Ван дер Валсов радиус''') — [[растојание]]то меѓу најоддалечените [[електрон]]и од [[атомско јадро|атомското јадро]] на слободни [[атом]]и. Единицата е именувана по научникот [[ВанЈоханес ван дер Валс]].
 
Ако се замислат атомите или [[молекул]]ите како топки чијашто површина ја градат од центарот најоддалечените електрони, Ван дер Валсовите полупречници се всушност [[полупречници]]те на тие топки.