Дразба: Разлика помеѓу преработките

Одземени 280 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.196.171 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.28.196.171 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дразба''' ('''стимул''') е возбудување на кои [[Нервен систем|нервниот систем]] го прима од надворешната средина, како на пример [[светлина]], [[топлина]], [[притисок]] итн.
 
Во текот на еволуцијата се развивале посебни органи кои примаат '''дразби''' од надворешната страна, го информираат мозокот и тој дава наредба за реакција.
 
{{Никулец од областа на биологијата}}