Дразба: Разлика помеѓу преработките

Додадени 280 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Нервен стимул на Дразба)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дразба''' ('''стимул''') е возбудување на кои [[Нервен систем|нервниот систем]] го прима од надворешната средина, како на пример [[светлина]], [[топлина]], [[притисок]] итн.
Во текот на еволуцијата се развивале посебни органи кои примаат '''дразби''' од надворешната страна, го информираат мозокот и тој дава наредба за реакција.
 
 
{{Никулец од областа на биологијата}}
Анонимен корисник