Разлика помеѓу преработките на „Дразба“

Додадени 280 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Нервен стимул на Дразба)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дразба''' ('''стимул''') е возбудување на кои [[Нервен систем|нервниот систем]] го прима од надворешната средина, како на пример [[светлина]], [[топлина]], [[притисок]] итн.
Во текот на еволуцијата се развивале посебни органи кои примаат '''дразби''' од надворешната страна, го информираат мозокот и тој дава наредба за реакција.
 
 
{{Никулец од областа на биологијата}}
Анонимен корисник