Научен метод: Разлика помеѓу преработките

Одземени 24 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Историја на науката со помош на HotCat)
сНема опис на уредувањето
 
Вообичаено гледиште е да се земат научните методи како основна логика на научната пракса, ''на пр.'', [[Карл Попер]].
Како и да е, истакнувањето на основната логика е оспорено од оние што ги истакнуваат социолошките аспекти (видипогл. [[социологија на науканауката]] и [[социологија на научнонаучното знаење]]).
Научните методи се средства користени од научните заедници за изградба на основано, [[Доказ|докажано]] [[разбирање]] на нашиот природен [[свет]].
Постои [[контроверзија]] кај научните заедници за различните аспекти на ова разбирање.
[[Категорија:Наука|Метод]]
[[Категорија:Историја на науката]]
 
[[de:Wissenschaftliche Arbeit]]