Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Додадени 6 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[File:Plaošnik 10.jpg|thumb|right|200px|Крстилница]]
 
'''Плаошник''' или „Плаош“ — месност на јужната страна од ридот на кој се наоѓа стариод град [[Охрид]], на околу 250м250 м јужно од централниот дел од [[Самуиловата тврдина]].
 
Плаошник е познат како религиозен локалитет уште од почетоците на [[христијанство]]то, а веројатно и пред тоа. Пронајдени се неколку големи [[Ранохристијанска уметност во Македонија|ранохристијански базилики]], како и остатоците од [[црква]]та [[Свети Пантелејмон]] која ја изградил и во која работел [[Свети Климент Охридски]].