Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Одземен 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
== Светиклиментов универзитет ==
[[Податотека:Plaoshnik-Ohrid.jpg|мини|десно|Археолошки работи на Плаошник]]
Во манастирот околу црквата во времето на Св. Климент се наоѓала [[Охридската школа]], жариште на [[Словенска писменост|словенската писменост]] и култура. Овде Климент Охридски, прв писател меѓу [[Македонски Словени|македонските Словени]], ги составувал своите литературни творби, меѓу кои и [[Похвала на Кирил Филозоф|Пофалното слово за Кирил]], ремек-дело на средновековната словенска книжевност.
 
 
== Археолошки истражувања ==
[[Податотека:Plaoshnik-Ohrid.jpg|мини|десно|Археолошки работи на Плаошник]]
 
Археолошки истражувања на Плаошник се вршени повремено во текот на [[20 век]], а од [[1999]], се вршат континуирано и систематично. Главно наодите можат да се поделат на претклиментов период кој го опфаќа периодот од праисторијата до 9.век, и климентов период кој започнува од [[893]]. година кога Св. Климент Охридски ја изградил црквата Свети Пантелејмон, па сѐ до заземањето на Охрид од страна на [[Отоманското царство|Турците]] во [[15 век]].