Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Додадени 120 бајти ,  пред 6 години
с
 
== Светиклиментов универзитет ==
[[Податотека:Plaoshnik-Ohrid.jpg|мини|десно|Археолошки работи на Плаошник]]
 
Во манастирот околу црквата во времето на Св. Климент се наоѓала [[Охридската школа]], жариште на [[Словенска писменост|словенската писменост]] и култура. Овде Климент Охридски, прв писател меѓу [[Македонски Словени|македонските Словени]], ги составувал своите литературни творби, меѓу кои и [[Похвала на Кирил Филозоф|Пофалното слово за Кирил]], ремек-дело на средновековната словенска книжевност.