Разлика помеѓу преработките на „Јован Оливер“

Додадени 18 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Замена на Image:Лесновски_манастир_02_.jpg со Image:Лесновски_манастир_02.jpg (од страна на Steinsplitter поради: Robot: Removing space(s) before file ex...)
с
| деца = ''Крајко, Даница, Дамјан, Видослав, Дабижив, Гусин, Русина и Оливера''
}}
'''Јован Оливер''' бил(~[[1310]]-[[1356]]) — еден од најмоќните и најбогати феудалци во Српското царство во времето на [[цар]] [[Стефан Душан|Душан]]. Неговите феудални владенија се наоѓале во [[Источна Македонија]] и во негова сопственост се наоѓале рудниците [[Саса]] и [[Злетово]]. Како ктитор се јавува на неколку [[Црква (објект)|цркви]] и манастири во [[Македонија]].
 
== Првите години ==