Разлика помеѓу преработките на „Нема земја за старци“

→‎Содржина: дополнување
(→‎Содржина: ситна поправка)
(→‎Содржина: дополнување)
 
==Содржина==
Во филмот се зборува за пропадната зделка со [[дрога]], по што следи игра на [[мачка]] и [[глушец]] помеѓу тројца мажи, кои меѓусебно се пресретнуваат во [[Пустина|пустината]] во [[Запад|Западен]] [[Тексас]] во [[1980]]-те години.<ref>„Напната игра на мачка и глушец“, ''Антена'', број 866, 30.1.2015, стр. 3.</ref> <ref>''Антена'', број 867, 6.2.2015, стр. 14.</ref>
 
За време на ловот, Левелин Мос (го игра Бролин) случајно пронаоѓа група автомобили покрај кои лежат неколку мртви тела. Пребарувајќи низ возилата, тој пронаоѓа еден раненик. Во едно од возилата има колемо количество дрога, а малку понатаму, Левелин наоѓа куферче полно со два милиони долари. Тој ги носи парите дома и ѝ кажува на жената веднаш да се спакува и да оди кај нејзината мајка. Тој пак се враќа назад на местото на злосторството за да му однесе вода на единствениот преживеан во масакрот. Тогаш, таму пристигаат други возила со криминалци, кои го бркаат и тој, иако ранет, успева да побегне, но знае дека криминалците ќе го гонат.
 
Истовремено, криминалецот Антон Чигур (го игра Бардем) е уапсен, но успева да го задави дежурниот полицаец во станицата и да побегне, а потоа извршува уште неколку убиства, користејќи сад со компримиран воздух. Потоа, Чигур пристигнува на местото каде се извршила неуспешната зделка со дрогата, ги убива своите сопатници, а потоа започнува да го прогонува Левелин со цел да си ги поврати парите. Левелин бега во еден мотел, каде ги крие парите во една соба, а тој се сместува во друга соба, но не знае дека во куферчето со пари се наоѓа радио-предавател и затоа, Чигур успева лесно да го пронајде. Така, Чигур и Левелин продолжуваат да се бркаат, сè додека во еден хотел, Левелин не го открие предавателот. Тој успева да го рани Чигур во ногата, но и самиот е ранет. Сепак, левелин успева да побегне во Мексико, каде е сместен во една болница, откако претходно го фрла куферчето со парите. Во болницата го посетува платен убиец, кого го испратиле криминалците, со цел да ги најде парите. Меѓутоа, во градот пристига и Чигур, кој го убива платениот убиец, а на Левелин му се заканува дека ќе му ја убие жената, ако не му ги даде парите.
 
Тогаш, Левелин ѝ се јавува на жена си, кажувајќи ѝ да оди во Ел Пасо, но за тоа дознаваат и мексиканската мафија и Чигур, кој ги убива сите криминалците, заедно со уште неколку луѓе, меѓу кои и тештата на Левелин. Останувајќи без мајка си, жената на Левелин се враќа дома, каде ја чека Чигур. Таа го моли да не ја убива, а тој фрла паричка, велејќи ѝ да избере „писмо“ или „глава“. Таа одбива да избере, а во следната сцена е прикажано како Чигур ја напушта куќата. Заминувајќи со автомобилот, во него удира друг автомобил и тој е повреден. Сепак, две момчиња му помагаат да ја преврзе скршената рака и тој си заминува, додека во далечината се слуша звукот на сирената на амбулантата.
 
Третата приказна во филмот го следи полицаецот Ед Том Бел (го игра Ли Џонс), кој цело време се обидува да го реши случајот со неуспешната зделка со дрогата. Тој дознава дека Левелин ги зел парите и ја убедува неговата жена да го убеди мажот да ѝ се предаде на полицијата, зашто мафијата нема да го остави. Сепак, тој не успева да го реши случајот, бидејќи доцна пристига во хотелот во Ел Пасо, каде Чигур веќе го извршил својот масакр. Ед конечно се пензионира и започнува мирен семеен живот.<ref>„Напната игра на мачка и глушец“, ''Антена'', број 866, 30.1.2015, стр. 3.</ref> <ref>''Антена'', број 867, 6.2.2015, стр. 14.</ref>
 
== Улоги ==