Разлика помеѓу преработките на „Владимир Филиповиќ“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| height_m = 1,96 м
| weight_kg = 88
| league = [[Прва македонска кошаркарска лига|Прва македонска лига]]<br />[[БИБЛ]]
| team = [[КК Куманово|Куманово]]
| number = 14
[[Податотека:Filipovic.jpg|мини|лево|Филиповиќ во Работнички]]
 
Владимир Филиповиќ започнал да тренира кошарка од свои 11 години во родниот град [[Лесковац]]. Со јуниорската екипа на Здравље – Лесковац, каде што ја носел и капитенската лента, остварува одлични резултати. Во 1999 година , го освоиле турнирот на пионери и се закитиле со златен медал. Со оваа победа добиле право за учество во првенство на [[СР Југославија|Југославија]] каде го освоиле второто место. Во 2001 година,на свои 16 години Владимир дебитирал во првиот тим на Здравље од Лесковац. Во 2005 година, Филиповиќ заедно со својот тим земал учество на Holland Nordic Basketball Tournament во [[Гронинген]] - [[Холандија]]. Здравље – Лесковац го освоиле третото место, а Филиповиќ бил награден со трофеј за MVP играч на турнирот. Во 2007 година Владимир Филиповиќ потпишал договор со екипата на [[КК Работнички|Работнички]] од [[Скопје]], со кој Владимир ја освоил титулата на Македонија во 2008/2009 година. Со тимот на Работнички исто така се пласирал во финалето на Final four турнирот на балканската лига во Самоков - Бугарија, каде во финалето биле поразени од домакинот на турнирот, екипата на Рилски Спортист. Во 2010 и кратко 2011 година Владимир Филиповиќ одиграл полусезона во тимот на [[КК Овче Поле|Овче Поле]] од [[Свети Николе]]. Во вториот дел од сезоната се вратил во Работнички како капитен и играл финале за сезона 2010/2011 против екипата на [[КК Фени Индустри|Фени Индустри]] од [[Кавадарци]]. Во финалето екипата на Работнички била поразена, но го освоила [[Куп на Македонија во кошарка|Купот на Македонија]] истата сезона. Во сезоната 2011/2012, Филиповиќ го носел дресот на тимот на [[КК Лирија|Лирија]] од Скопје, со која успеал да се пласира во полуфиналето на македонската кошаркарска лига, но изгубиле од тимот на Фени Индусти од Кавадарци. Во 2012 година Владимир Филиповиќ потпишал договор со тимот на [[КК Кожув|Кожув]] од [[Гевгелија]]. Со овој тим Владимир се пласирал во финалето на македонската лига во сезоната 2012/2013, но изгубил од тимот на [[КК МЗТ Скопје|МЗТ Аеродром]]. Во сезоната 2013/2014 Владимир Филиповиќ повторно го носел дресот на Кожув од Гевгелија. Во првата половина од сезоната 2014/15, Владимир играл за [[КК Карпош Соколи|Карпош Соколи]], додека во јануари 2015 година потпишал за [[КК Куманово|Куманово]].<ref>{{cite web | url=http://kumanovskimuabeti.mk/kk-kumanovo-novoto-ime-vo-timot-e-vladimir-filipovik/ | title=КК Куманово: Новото име во тимот е Владимир Филиповиќ | publisher=kumanovskimuabeti.mk | date=9 јануари 2015}}</ref><ref>{{cite web | url=http://derbi.mk/index.php/kosarka/makedonija/item/21739-iskusniot-filipovik-go-zasili-kumanovo | title=Искусниот Филиповиќ го засили Куманово | publisher=derbi.mk | date=9 јануари 2015}}</ref>
 
== Надворешни врски==