Влада: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 46.217.157.15 (разговор), вратено на последната верзија на 95.180.244.170)
сНема опис на уредувањето
 
==== Ред и традиција ====
Различни [[конзерватизамконзервативизам|конзервативни]] гледишта, ја гледаат владата како позитивна сила која воведува ред во хаосот, воспоставува закони за да ја запре борбата на сите против сите, го охрабрува моралот а го казнува развратот и ја респектира [[традиција]]та. Понекогаш, во согласност со овие гледишта, владата се смета како нешто дадено од некоја виша сила, пример правата кои ги има кралот, на кој обичниот човекот има должност да се повинува.
 
==== Природни права ====