Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Додадени 8 бајти ,  пред 6 години
с
!'''''Витамини'''''!!'''''Значење и во што се раствора'''''!!'''''Дефицит и авитаминози'''''!!'''''Хиповитаминози'''''!!'''''Природни извори'''''
|-
|'''[[Витамин B1|B<sub>1</sub>]] ''' (Тиамин[[тиамин]])<br />||Водорастворлив. [[Метаболизам]] на [[јаглехидрат]]и||[[Парализа]] и [[атрофија]] на [[мускул]]ите||[[Бери-бери]] (Полинеуритисполинеуритис)||[[Месо]], [[црн дроб]], [[јајце|јајца]], лушпи од [[жито]], мешунки, [[орев]] и др.
|-
|'''[[Витамин B2|B<sub>2</sub>]]''' (Рибофлавин[[рибофлавин]])<br />||Водорастворлив. Коензим FMN (флавин-мононуклеотид), FAD (флавин-аденин-динуклеотид)||Воспаление во аглите на устата||[[Дерматитис]], [[снежно слепило]]||[[Млеко]], јајце, [[риба]], внатрешни [[орган]]и, [[спанаќ]], [[грашак]] и др.
|-
|'''PP''' ([[Нијациннијацин]])<br />||Водорастворлив. Коензим NAD ([[никотинамид аденин динуклеотид]]) и NADP ([[никотинамид аденин динуклеотид фосфат]])||Застој во [[раст]]от и во [[развиток]]от на [[ЦНС]] ||[[Пелагра]]||Месо, црн дроб, [[компир]], [[квасец]] и др.
|-
|'''[[Витамин B6|B<sub>6</sub>]]''' (Пиридоксинпиридоксин)<br />||Водорастворлив. Метаболизам на [[аминокиселини]]||Ретко||Ретко||Мешунки, житни и [[градина]]рски [[растенија]], јајца, црн дроб, млеко и др.
|-
|'''[[Пантотенска киселина]]'''<br />||Водорастворлив. Коензим А, метаболизам на [[глукоза]] и [[Масна киселина|масни киселини]]||Ретко||[[Burning foot синдром]]||Не се среќава слободна во [[природа]]та
|'''[[Фолна киселина]]'''<br />||Водорастворлив. Метаболизам на [[Нуклеинска киселина|нуклеински]] и аминокиселини||Недиференцирани (големи) [[еритроцит]]и, вртоглавица, исцрпеност||Мегалобластна [[анемија]]||Во темно-зелени делови на растенијата, месо, ја [[Синтеза|синтетизираат]] [[микроорганизми]]
|-
|'''В<sub>12</sub>''' ([[Кобаламинкобаламин]])<br />||Водорастворлив. Создавање и созревање на еритроцити, метаболизам на аминокиселини, синтеза на [[маст]]и и [[гликоген]]||Вртоглавица, физичка слабост, намалена вредност на [[хемоглобин]]||Пернициозна анемија||Месо, пилешко, риба, жолток од јајце, црн дроб
|-
|'''[[Витамин C|С]]''' ([[Аскорбинскааскорбинска киселина]])<br />||Водорастворлив. Структурна улога во [[Коска|коските]], [[заби]]те,формирање на [[колаген]], метаболизам на шеќери||Крвавење на [[Непце|непцата]], пукање на [[крвни садови]] (модринки)||[[Скорбут]]||Во сите свежи [[Овошје|овошки]], [[зеленчук]], особено во [[Пиперка|пиперките]], [[Шипка|шипките]], [[домат]]ите и др.
|-
|'''А''' ([[Ретинолретинол]])<br />||Масторастворлив. Синтеза на [[родопсин]], формирање на коски, заби, [[епител]]изација||Воспалителни процеси на слузокожата и [[рожница]]та на [[око]]то||[[Кокошкино слепило]], [[ксерофталмија]]||Се формира од [[каротин]]от во темножолтиот и зелен лиснат зеленчук, жолток од јајце, риба, црн дроб
|-
|'''D<sub>2</sub>, D<sub>3</sub>''' се добиваат со [[UV зрачење]] од провитамини<br />||Масторастворливи. Поттикнуваат растење на коските, [[минерал]]изација и апсорпција на Са++||Меки, еластични коски, губење на апетит, застој во растот и развојот||[[Рахитис]]||Во црн дроб, [[Море|морски]] плодови, риба, жолток од јајце, рибино масло
|-
|'''К''' ([[Филохинонфилохинон]])<br />||Масторастворлив. Фактор на [[коагулација]]та, транспорт на [[електрон]]и при синтеза на АТР||Спречува крвавење||[[Хеморагија]]||Најмногу се создава од [[Бактерија|бактериите]] на [[Мало црево|дебелото црево]]. Се содржи во [[карфиол]], лиснат зеленчук и др.
|}