Разлика помеѓу преработките на „Жито“

Додадени 39 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Various grains.jpg|thumb|250px|Продукти од житата.]]
[[Податотека:040719_172_dorset_marnhull.jpg|thumb|250px|Пченично поле]]
'''Житата''' ('''житарки''') се едногодишни [[едногодишно растение|едногодишни растенија]] од [[Фамилија (биологија)|фамилијата]] [[треви]] ([[Латински јазик|лат]]. ''Gramineae''). Нивните зрнести плодови се користат во човековата исхрана, прехранбената [[индустрија]], а [[сено]]то за [[Добиток|добиточна]] исхрана и постилка.
 
== Видови на житарки ==