Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 417 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
'''Јордан „Орце“ Николов''' ([[Скопје]], {{роден|7|јануари|1916}} - {{починал|4|јануари|1942}}) — македонски комунист, [[народен херој]]. Бил еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на [[КПЈ]] за Македонија.<ref>„Народни хероји Југославије“, „Младост“, Београд, 1975.</ref>
 
Роден е во [[Скопје]], во работничко семејство.<ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce447/Tekst40.htm Анита Димова „На прагот на својата Македонија“]</ref> Го изучил кројачкиот занает и станал активист на УРС-овите синдикати.<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1050 стр.</ref> Во [[1935]] година станува член на КПЈ. Го отслужува воениот рок во [[1937]] - [[1938]] година во [[Загреб]]. По враќањето од војска повторно се зафаќавклучува заво работа воактивностите УРС -овите синдикатотсиндикатите и заедно со [[Цветан Димов]] ја предводи подружницата на шивачките работници.
 
Во есента 1938 година, по негова иницијатива на Орце Николов е организирана акција за запишување доброволци за одбрана на [[Чехословачка]].
 
Во есента [[1939]] година, во согласност со решението на [[КПЈ]] за засилување на мобилизацијата во [[Македонија]], кога во Македонија доаѓа и [[Светозар Вукмановиќ - Темпо]], во [[Скопје]] го затекнува Орце Николов како секретар на Месниот комитет на КПЈ и член на Покраинското раководство на КПЈ за Македонија. Тој организира повеќе штрајкови на работниците во [[Скопје]], [[Тетово]], [[Гостивар]], [[Прилеп]], [[Куманово]] и други градови.
 
Во август [[1940]] година Орце Николов учествува во организирањето на масовната екскурзија на работниците и други граѓани на [[Илинден]] во Скопје и на политичките демонстрации за Илинден. На [[9 август]] [[1940]] година паднал во полициска заседа пред неговата куќа. Во септември Орцетој, со уште тројца уапсени, е доведен во [[Белград]], во истражниот затвор на Ада Циганлија, а оттаму во [[Велика Кикинда]]. Таму стапува во штрајк со глад за подобрување на положбата на затворениците. Кон средината на ноември изведен е пред судот за заштита на државата во Белград, каде што е осуден на две години строг затвор. Испратен е во затворот во [[Сремска Митровица]], од каде бега на [[22 август]] [[1941]] година, заедно со поголема група затворениците меѓу кои се и [[Бане Андреев]] и [[Богоја Фотев]].
Најголемиот успех на Орце во Македонија во август [[1940]] година претставуваат политичките демонстрации за [[Илинден]]. Орце учествува во Скопје во организирање на масовната екскурзија на работниците и други граѓани на Илинден.
 
На [[9 август]] [[1940]] година паднал во полициска заседа пред неговата куќа. Во септември Орце со уште тројца уапсени е доведен во [[Белград]], во истражниот затвор на Ада Циганлија, а оттаму во [[Велика Кикинда]]. Таму стапува во штрајк со глад за подобрување на положбата на затворениците. Кон средината на ноември изведен е пред судот за заштита на државата во Белград, каде што е осуден на две години строг затвор. Испратен е во затворот во [[Сремска Митровица]], од каде бега на [[22 август]] [[1941]] година, заедно со поголема група затворениците меѓу кои се и [[Бане Андреев]] и [[Богоја Фотев]].
 
По бегството, му се приклучува на Фрушкогорскиот партизански одред, а на почетокот од октомври 1941 година оди во [[Ужице]], каде по одлука од Врховниот штаб, сите комунисти - бивши затвореници се јавуваат на Врховниот штаб. Орце Николов таму добил задача да се пробие во Македонија, каде што се вршеа подготовки за создавање на првите партизански одреди.
{{наводи}}
 
== Литература ==
* Милош Константинов, Митре Инадески „Јордан Николов - Орце: прилог кон биографијата“, Архив на Скопје, Скопје, 1984.
 
{{Народни херои на Македонија}}
5.865

уредувања