Разлика помеѓу преработките на „Синајска Гора“

Додадени 43 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Katharinenkloster Sinai BW 2.jpg|мини|десно|[[Манастир Света Катерина|Манастирот „Св. Катерина“]] кај Синајската Гора]]
'''Синајска Гора''' или '''Мојсеева Гора''', е [[планина]], која се наоѓа на јужниот дел од [[Синајски Полуостров|Синајскиот Полуостров]] со висина од 22852.285 м. Позната е во [[јудаизам|јудаизмот]], [[христијанство|христијанството]] и [[ислам|исламот]]. Оваа планина е позната по местото каде [[Мојсеј]] ги примил [[Десет Божји заповеди|Десетте Божји заповеди]].
 
[[Категорија:Планини во Египет]]