Јомкипурска војна: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Јом-кипурска војна на Јомкипурска војна)
сНема опис на уредувањето
|notes=
}}
'''Јомкипурска војна''' ('''Октомвриска војна''') — воен конфликт од [[1973]] година помеѓу [[Египет]] и [[Сирија]] од една и [[Израел]] од друга страна. Војната е наречена по самиот ден на започнување на конфликтот — [[Јом кипур]], најголемиот еврејски пазник, и самата таа е неочекувана од страна на израелците. Војната завршува со посредство на [[САД]].
 
[[Категорија:Историја на Израел]]