Предлошка:Роден: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.407 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{#if:{{{1}}}|{{#if:{{{2}}}|[[{{{1}}} {{{2}}}]]}}}} {{#if:{{{3}}}|[[{{{3}}}]]}}
<span style="display:none">(<span class="bday">[[{{{1|{{{година}}}}}}]]-{{padleft:{{Број на месец|{{{2|{{{месец}}}}}}}}|2|0}}-{{padleft:{{{3|{{{ден}}}}}}|2|0}}</span>)</span>{{#if:{{{df|}}}
|[[{{#exprif:{{{31}}}|{{#if:{ден}}}}}{{2}}} {{Име|[[Категорија:Родени на месец|{{{2|1}}} {{{месец2}}}]]}} }}}]]
{{#if:{{{1}}}|{{#if:{{{2}}}|{{#if:{{{3}}}|[[Категорија:Родени на {{{1}}} {{{2}}}]][[Категорија:Родени во {{{3}}} година]]}} }} }}
|[[{{Име на месец|{{{2|{{{месец<noinclude>|1</noinclude>}}}}}}}} {{#expr:{{{3|{{{ден<noinclude>|1</noinclude>}}}}}}}}]],
{{#if:{{{2}}}|[[Категорија:Родени во {{{2}}}]]}}
}} [[{{#expr:{{{1|{{{year<noinclude>|1900</noinclude>}}}}}}}}]]<noinclude>
{{#if:{{{2}}}|{{#if:{{{3}}}|[[Категорија:Родени во {{{3}}} година]]}} }}
{{Documentation|Шаблон:Birth date and age/doc}}
{{#if:{{{3}}}|[[Категорија:Родени во {{{3}}} година]]}}<noinclude>
 
==Начин на употреба==
Шаблонот се употребува во биографски статии кога се наведува датумот кога личноста се родила. Можни се следниве влезни параметри:
: '''ден''' кога личноста е родена, нумеричка вредност од 1 до 31
: '''месец''' во која личноста се родила, назив на месецот напишан на македонски јазик со употреба на македонска кирилица при што почетната буква на месецот е мала: [[јануари]], [[февруари]], [[март]], [[април]], [[мај]], [[јуни]], [[јули]], [[август]], [[септември]], [[октомври]], [[ноември]] и [[декември]].
: '''година''' во која личноста се родила, пример [[1990]], [[238]], [[123 п.н.е.]]
 
==Примери за користење==
*<nowiki>{{Роден на|1|мај|1960}}</nowiki> ---> [[1 мај]] [[1960]]
::Скриени категории:
::::[[:Категорија:Родени на 1 мај 1960]]
::::[[:Категорија:Родени на 1 мај]]
::::[[:Категорија:Родени во мај 1960]]
::::[[:Категорија:Родени во мај]]
::::[[:Категорија:Родени во 1960 година]]
 
Можно е испуштање на некои параметри при што при повикување на шаблонот позицијата за соодветниот параметар останува празна
*<nowiki>{{Роден на||мај|1960}}</nowiki> ---> [[мај]] [[1960]]
::Скриени категории:
::::[[:Категорија:Родени во мај 1960]]
::::[[:Категорија:Родени во мај]]
::::[[:Категорија:Родени 1960 година]]
 
*<nowiki>{{Роден на|||1960}}</nowiki> ---> [[1960]]
::::[[:Категорија:Родени 1960 година]]
 
==Пренасочувачки шаблони==
Постојат пренасочувачки шаблони кон овој шаблон:
::{{tl|Шаблон:Роден на}}
::{{tl|Шаблон:Роденa на}}
::{{tl|Шаблон:Роденa}}
</noinclude>