Разлика помеѓу преработките на „Аденски Залив“

Додадени 37 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
Овој залив се смета за опасен поради тоа што се граничи со [[Сомалија]] која е нестабилна земја, а додека [[Јемен]] не покажува особена сила во заштитувањето на заливот. Аденскиот залив е една од главните светски зони по пиратеријата, што го прави овој залив несигурен за пловидба.
 
 
 
{{Список на мориња}}
{{Никулец од областа на географијата}}