Бело Море (Русија): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
'''Белото Море''' ({{lang-ru|Бе́лое мо́ре}}, {{lang-fi|Vienanmeri}}) е море што се наоѓа во [[Северна Европа]], поточно во [[Русија]]. Морето е опколено од [[Карелија]] на запад, [[Кола Полуостров|Кола]] на север и [[Канински Полуостров]] на североисток.
{{commons|Category:White Sea}}
 
 
{{Список на мориња}}
 
{{commons|Category:White Sea}}
{{Никулец од областа на географијата}}
[[Категорија:Мориња во Европа]]