Разлика помеѓу преработките на „Аделаида“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Аделаида''' (англ. Adelaide) е административен центар и најнаселен [[град]] во [[Јужна Австралија]], една од австралиските држави. Според пописот од [[2006]] [[година]] во градот живееле 1,.040,.719 живетлижители. Со своите 1,1 милиони живетли во поширокото подрачје е петти најголем град според големина во [[Австралија]] по [[Сиднеј]], [[Мелбурн]], [[Бризбејн]] и [[Перт]], но сепак поголем од [[главниот град]] [[Канбера]].
 
Се наоѓа на брегот на Јужниот Океан и името го добил според германската принцеза Аделаида и сопругата на кралот [[Вилијам IV]].