Разлика помеѓу преработките на „Џибути (град)“

с
нема опис на уредувањето
с
}} <!-- Infobox ends -->
 
'''Џибути''' ({{lang-ar|جيبوتي}}, {{lang-fr|Ville de Djibouti}}, {{lang-so|''Magaalada Jabuuti''}}, {{lang-aa|Gabuuti}}) е—— [[главен град|главен]] и најголем град на [[Република Џибути]]. Сместен е на [[полуостров]] кој ги раздвојува [[Аденски Залив|Аденскиот]] од [[ТаџуранскиТаџурски Залив|ТаџуранскиотТаџурскиот Залив]].
 
[[Податотека:Djibouti_Port.JPG|thumb|left|Градското пристаниште]]
 
{{географијаЏибути-гео-никулец}}
 
{{Региони во Џибути}}
{{Главни градови во Африка}}
 
[[Категорија:РегиониЏубути во(град)| Џибути]]
[[Категорија:Градови во Џибути]]
[[Категорија:Главни градови во Африка]]
[[Категорија:Региони во Џибути]]