Разлика помеѓу преработките на „Аденски Залив“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 71 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q41837 (translate me))
с
[[Податотека:GulfOfAden1860.jpg|мини|350п|Мапа на заливот]]
 
'''Аденскиот залив''' е залив во [[Индискиот океанОкеан]] помеѓу [[Јемен]] на север и [[Сомалија]] на југ. На северозапад е поврзан со [[Црвеното море]] преку теснецот [[Баб ел -Мандеб]]. Долг е 1,000 км и шрок од 150 до 440 км.
 
Аденскиот залив е многу важен пад до [[Персискиот залив]] и нафтата што се наоѓа во него, што е многу важно за светската економија. Главни пристаништа во овој залив се Аден во [[Јемен]] и Бербера и Босасо во [[Сомалија]].