Разлика помеѓу преработките на „Џибути“

Додадени 4 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Џибути''' ({{lang-ar|'''<big> جيبوتي </big>'''}} ''Jībūtī'', {{lang-so|''Jabuuti''}}) или официјално '''Република Џибути''' — држава во [[Источна Африка]]. Државата се граничи со [[Еритреја]] на север, [[Етиопија]] на запад и југ и со [[Сомалија]] на југозапад. На исток државата излегува на [[Црвеното Море]], поточно на [[Аденски Залив|Аденскиот Залив]] и на значајниот [[проток]] [[Баб ел -Мандеб]]. Вкупната површина на Џибути изнесува 23.200&nbsp;км² со вкупно население од 864.000 жители. Главен град на државата е истоимениот град [[Џибути (град)|Џибути]].
 
== Етимологија ==