Разлика помеѓу преработките на „Куков Проток“

Додадени 610 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{ПозКарта | Нов Зеланд
|AlternativeMap = New Zealand relief map.jpg
|width = 270
|float = right
|caption = {{center|Куковиот Проток ги поврзува [[Тасманово Море|Тасмановото Море]] и [[Тихи Океан|Тихиот Океан]]. По природа е опасен и непредвидлив.}}
|alt = Карта на Нов Зелканд со бележник кој ја покажува местоположбата на Куковиот Проток
|label = Куков Проток
|mark = Red pog.svg
|marksize = 9
|lat_dir=S | lat_deg=41 | lat_min=13 | lat_sec=46
|lon_dir=E | lon_deg=174 | lon_min=28 | lon_sec=59
}}
[[Податотека:Cook Strait.jpg|thumb|250px|right|Поглед на протокот]]
[[Податотека:Cookstraitferry.jpg|thumb|250px|right|Траектот ''[[Арахура (траект)|Арахура]]'' кој оперира во Куковиот Проток (на сликата во Марлборските заливиЗаливи)]]
[[Податотека:NZ-Cook St.png|thumb|160px|right|Местоположба на Куковиот проток]]
'''Куков Проток''' или '''Куков Теснец''' ({{lang-en|Cook Strait}}) — (проток) помеѓу [[Северен новозеландски остров|Северниот]] и [[Јужен новозеландски остров|Јужниот]] остров на [[Нов Зеланд]]. Со векови бил нарекувал „Раукава Моана“ од [[Маорски јазик|маорите]], но моменталното име му се должи на Капетан [[Џејмс Кук]], првиот [[Европејци|европски]] командант кој го препловил (јануари - февруари [[1770]]). На северната страна на протокот се наоѓа градот [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтон]], а пак на јужната, [[Марлборски Заливи|Марлборските Заливи]] и т.н. [[Облачен Залив]].
 
 
== Препливување на протокот ==
Барем еден [[Маори|Маор]] го има препливано протокот („Раукава“) во [[1831]] г. По успешното препливување од страна на Бари Девонпорт на [[20 ноември]] [[1962]], протокот е препливан многу пати потоа.
 
== Надворешни врски ==