Разлика помеѓу преработките на „Куков Проток“

Одземени 58 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 40 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5023 (translate me))
с
[[Податотека:Cookstraitferry.jpg|thumb|250px|right|Траектот ''[[Арахура (траект)|Арахура]]'' кој оперира во Куковиот Проток (на сликата во Марлборските заливи)]]
[[Податотека:NZ-Cook St.png|thumb|160px|right|Местоположба на Куковиот проток]]
'''Куков Проток''' или '''Куков Теснец''' ([[Англиски јазик{{lang-en|англиски]]: ''Cook Strait''}}) е [[теснец]] (проток) помеѓу [[Северен новозеландски остров|Северниот]] и [[Јужен новозеландски остров|Јужниот]] остров на [[Нов Зеланд]]. Со векови бил нарекувал „Раукава Моана“ од [[Маорски јазик|маорите]], но моменталното име му се должи на Капетан [[Џејмс Кук]], првиот [[Европејци|европски]] командант кој го препловил (јануари - февруари [[1770]]). На северната страна на протокот се наоѓа градот [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтон]], а пак на јужната, [[Марлборски Заливи|Марлборските Заливи]] и т.н. [[Облачен Залив]].
 
Веднаш западно, на Јужниот остров се наоѓаат два големи залива, [[Златен Залив]] и [[Тасманов Залив]], и западно, брегот на Северниот остров е вовлечен во облик на џиновска крива кон брегот [[Капити (крајбрежје)|Капити]] and [[Јужнотараначки Залив|Јужнотараначкиот Залив]]. Источно Јужниот остров е вовлечен, со тоа што крајбрежјето оди југозападно по главата на [[Кампбелов ‘Рт|Камбеловиот ‘Рт]]. Кусото јужно крајбрежје на Северниот остров оди долж [[Палисеров Залив|Палисеровиот Залив]], а завршува на [[Плисеров ‘Рт|Палисеровиот ‘Рт]]. [[Велингтон]]ските населби [[Офирски Залив]], [[Островски Залив, Велингтон|Островски Залив]], [[Хутонов Залив]], [[Лијалов Залив]], [[Ронготаи]], врвот [[Моа (врв)|Моа]] и [[Брејкеров Залив|Брејкеровиот Залив]] гледаат кон брегот на Куковиот Проток.