Разлика помеѓу преработките на „Мозарапски јазик“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 29 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q317044 (translate me))
с
}}
 
'''Мозарапскиот''' бил [[Романски јазици|романски јазик]] кој се зборувал во [[Алел-Андалуз]], муслимански регион на [[Пиринејски Полуостров|Пиринејскиот Полуостров]] за време на развојот на романските јазици на тој полуостров. Јазикот потекнува од [[латински]]от јазик или поточно е негов дијалект но со поголеми примеси на [[арапски јазик]]. За време на неговото развивање, веќе се зборувале арапски говори на таа територија и така овој јазик потсетува на дијалект. Патем јазикот никогаш не бил сосема стандардизиран и неговото име потекнува од арапскиот назив '''مستعرب''' - musta'rab односно во превод "арабизиран".
 
== Пример ==