Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Одземени 165 бајти ,  пред 5 години
Одбиени последните 6 промени во текстот (од 78.157.18.252) и вратена преработката 3285922 на 79.126.138.98
(Одбиени последните 6 промени во текстот (од 78.157.18.252) и вратена преработката 3285922 на 79.126.138.98)
'''Исламот''' ([[арапски]] الإسلام, ''al-’islām''; <small>се изговара:</small> {{Audio|ar-al_islam.ogg|{{IPA|[ɪs.ˈlæːm]}}}} — значи: „потчинување“, „предавање“ или „покорување“ [кон [[Алах|Бога]]]<ref>[http://www.makislam.info/makislam/Naslovna/ МакИслам, дефиниција на поимот „Ислам“]</ref>) е [[Монотеизам|монотеистичка религија]] која се вбројува во [[аврамска религија|аврамските религии]] и е втора [[религија]] по распространетост во светот. Следбениците на оваа религија се нарекуваат '''[[муслиман|муслимани]]'''. Муслиманите веруваат дека [[Бог]] ја предал својата божествена реч во облик на откровенија преку разни [[пророк|пророци]] и дека [[Мухамед]] бил последниот [[Исламски пратеници|Божји Пратеник]]. Исламот најдобро се дефинира според [[Куран]]от кој за муслиманите е безгрешна реч предадена од [[Алах]] на [[Мухамед]]. Според исламските научници исламот се дефинира како систем на закони и распореди за олеснување на човечкиот живот и прифаќање на Бог како создател.
 
== Етимологија ==
На арапски, зборот „ислам“ доаѓа од коренот со три букви [[Син (буква)|Син]]-[[Лам (буква)|Лам]]-[[Мим (буква)|Мим]] ('''س'''-'''ل'''-'''م'''), кој значи „покорност; предавање; послушност; мир“. Зборот „ислам“ е вербален апстракт на овој корен, и буквално значи „покорност/послушност“ и се однесува на покорноста кон [[Алах]] ([[Бог]]).
 
== Верување ==
На арапски, зборот „ислам“ доаѓа од коренот со три букви [[Син (буква)|Син]]-[[Лам (буква)|Лам]]-[[Мим (буква)|Мим]] ('''س'''-'''ل'''-'''م'''), кој значи „покорност; предавање; послушност; мир“. Зборот „ислам“ е вербален апстракт на овој корен, и буквално значи „покорност/послушност“ и се однесува на покорноста кон [[Алах]] ([[Бог]]).
 
 
[[Податотека:Supplicating Pilgrim at Masjid Al Haram. Mecca, Saudi Arabia.jpg|250 px|thumb|[[Аџилак|Аџилакот]] до [[Каба|Кабата]], [[Масџид ел Харам]], [[Мека]], Петтиот столб на Исламот.]]
[[Податотека:Kaaba.jpg|250px|thumb|''[[Каба]]та'', најсветото место во исламот]]
Основниот концепт на исламот е [[Бог|Божјето]] едноштво (''[[тевхид]]''). Овој монотеизам е апсолутен, а не релативен или плуралистички во ниедна смисла на зборот. Бог е опишан во [[Сура|Сурата]] (глава од Куранот) [[Ел-Ихлас]], (глава 112) вака:
 
:Кажи: „Тој е Алах МЕ САКА, Еден е! Алах е Заштитник секому. Не родил и роден не е, и никој не Му е рамен!“
 
МЕ САКА МАРИЈА
Името Алах е сеопфатливо за другите 98 имиња прикажани во Кур'анот едно име е неоткриено од Бога. Во суштина едно име на Бог означува една особина за разлика од името Алах кое ги има сите особини и значења.
ГЅФКУИГИУХ.ФТЅРООРФИРИТИЅЈКЏКДТДОХТЈПОХФДПШНСПНР,ПШРН,НДХНДЈОЛЛОЛООЛОЛОЛОЛОЛОЛОЛ-ВЕЛЕЛ ТОЈ
 
Името "Алах" нема множина или род, за разлика од зборот „Бог“ кој може да се стави во множина („Богови“) и во женски род „Божици“. Кај исламот Семоќниот „Алах“ по Куранот: