Разлика помеѓу преработките на „Амазономахија“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Симболиката на Амазономахијата==
Амазономахијата се гледа како подемот на [[феминизам|феминизмот]] во грчката култура. Во [[Хомер]]овата [[Илијада]], [[ПентесилеаПентесилеја]], амазонска [[кралица]], која се приклучи на страната на [[Тројанци]]те во текот на [[Тројанската војна]], била цитирана во [[Троја]], велејќи:
 
{{цитат|Не сме во сила инфериорни во однос на мажите; исти се нашите очи, нашите екстремитети се исти; една заедничка светлина гледаме, еден воздух дишеме; ниту пак различна е храната што ја јадеме. Зошто тогаш ни е негиран на нас рајот кој на мажот му е подарен?}}