Разлика помеѓу преработките на „Шехадет“

Додадени 176 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Ислам}}
'''Шехадетот''' („две сведоштва“{{lang-ar|{{големо|الشهادة}}}},арапски: „сведоштво“) — едно од основните начела на [[ислам]]от како сведочење за вербата во [[Алах|Бога]]. Изјавата гласи „Нема друг бог (кој е достоен да се обожува) освен [[Алах]] и [[Мухамед]] е Божјиот пратеник“). Шехадетот е клуч за да се биде дел од Исламската[[ислам]]ската Веравера, секој кој навистина верува во овие зборови се вбројува во муслимани. Меѓутоа, од практични причини за оние кои стануваат муслимани од претходно друга религија или пак оние кои го прифаќаат Илсламот од неверстно мора да ги изрецитират овие зборови во присуство на два сведока (машки пол) за да може да бидат сметани за муслимани од страна на другите членови на [[Исламот во Македонија|општеството]].
 
=== Шесте одредби на верувањето ===
:: „Сведочам дека не постои друго божество (кое е доследно да се обожува) освен Семоќниот Аллах, Кој е Еден (и само Еден) и нема соработник; и сведочам дека Мухаммед (нека му е мир и нека Аллах го благослови), е Неговиот Пратеник.“
:: „Верувам во Аллах; и Неговите Ангели; и Неговите Книги; и Неговите Пратеници; и во Судниот Ден; и во Судбина, дека сите нешта се од Аллах (и добро и лошо“.
 
== Поврзано ==
* [[Бисмила]]
* [[Пет столба на исламот]]
 
== Надворешни врски ==
* {{рвр|Shahada}}
 
[[Категорија:Пет столба на исламот]]