Разлика помеѓу преработките на „Ајдин (покраина)“

нема опис на уредувањето
с (Тиверополник ја премести страницата Ајдин (покраина) на Ајдин (провинција))
}}
'''Ајдин''' ([[турски јазик|турски]]: ''Aydın'') е покраинапровинција во југозападна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Ајдин]]. Покраината има 950.000 жители (2006) и плоштина од 7.922 км². Разделен е на 8 општини.
 
== Наводи ==
{{Шаблон:Провинции во Турција}}
 
[[Категорија:ПокраиниПровинции во Турција]]