Разлика помеѓу преработките на „Лукас Подолски“

Додадени 27 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
| years1 = 2002–2004 |clubs1 = [[ФК Келн|ФК Келн II]] |caps1 = 2 |goals1 = 0
| years2 = 2003–2006 |clubs2 = [[ФК Келн]] |caps2 = 81 |goals2 = 46
| years3 = 2006–2009 |clubs3 = [[ФК БаернБајерн Минхен]] |caps3 = 71 |goals3 = 15
| years4 = 2007–2008 |clubs4 = [[ФК БаернБајерн Минхен|ФК БаернБајерн Минхен II]] |caps4 = 2 |goals4 = 0
| years5 = 2009–2012 |clubs5 = [[ФК Келн]] |caps5 = 88 |goals5 = 33
| years6 = 2012– |clubs6 = [[ФК Арсенал]] |caps6 = 14 |goals6 = 4
==Кариера==
===Келн===
Подолски ја започнал својата професионална кариера во тимот на [[ФК Келн|Келн]], за кого дебитирал во натпревар од [[Бундеслига]]та на [[22 ноември]] [[2003]], на возраст од 18 години, во поразот на домашен терен од [[ФК Хамбургер СВ|Хамбургер]] со 1-0. Следната сезона постигнал 24 голови и бил најдобар стрелец во Бундеслига 2, со кој му помогнал на Келн да се врати во Бундеслигата. Сезоната 2005-06 ја завршил со 12 постигнати голови и го привлекол вниманието на голем број клубови како [[ФК Ливерпул | Ливерпул]], [[ФК БаернБајерн Минхен | БаернБајерн Минхен]], [[ФК Хамбургер СВ | Хамбургер]], [[ФК Вердер Бремен | Вердер]] и [[ФК Реал Мадрид | Реал Мадрид]].
 
===БаернБајерн Минхен===
Во летото 2006 година Подолски го комплетирал својот трансфер во [[ФК БаернБајерн Минхен|БаернБајерн]] за сума која се претпоставувало дека изнесува 10 милиони [[евро|€]]. Своето деби за БаернБајерн го направил на 11 август 2006 против [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]], влегувајќи како замена во 88-та минута. Тој бил дел од клубот во периодот од 2006 до 2009 година и одиграл преку 100 натпревари во сите натпреварувања во кој постигнал 26 голови. Доаѓањето на италијанскиот напаѓач [[Лука Тони]] го истиснува Подолски од стартната постава на БаернБајерн и тој одлучил да се врати назад во Келн во летото 2009 година.
 
===Враќање во Келн===
{{Arsenal F.C. squad}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Подолски, Лукас}}
 
[[Категорија:Германски фудбалери]]
[[Категорија:Фудбалери од Премиер Лига]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Келн]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК БаернБајерн Минхен]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Арсенал]]
[[Категорија:Фудбалери на Светско првенство 2006]]