Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Додадени 27 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
(+ KAT)
с
'''[[Борка Талески]]''' ([[19 јули{{роден (настани)на|19 |јули]] [[|1921]]}} - [[2{{починал март (починале)на|2 |март]]|1942}} {{починал [[1942]]во|Плетвар|Прилепско}}) е народен херој на [[Македонија]].
 
Тој е непосреден организатор на востанието против фашистичкиот окупатор започнато на 11 октомври.