Разлика помеѓу преработките на „Продолжеток (спорт)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''ПродолжетоцитеПродолжеток''' во [[спорт]]от значат додатнодополнително време за играње на натпреваротеден [[спорт]]ски натпревар, ако резултатот бил нерешен после 90 минути игра.
 
Во повеќето [[спорт]]ови, пролжетоци се играат ако е потребно да се добие победник, на пример во куп натпреварувањата, каде само една екипа може да помине понатаму, за разлику од лигашките натпреварувања каде игра секој со секого. Во [[САД]] нерешените натпреври не се омилени, па таму се користат продолжетоци во секој натпревар.