Разлика помеѓу преработките на „Продолжеток (спорт)“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Продолжетоците''' во фудбалот значат додатно време за играње на натпреварот, ако...)
 
с
'''Продолжетоците''' во [[фудбалспорт]]от значат додатно време за играње на натпреварот, ако резултатот бил нерешен после 90 минути игра.
 
Во повеќето [[спорт]]ови, пролжетоци се играат ако е потребно да се добие победникапобедник, на пример во куп натпреварувањата, каде само една екипа може да помине понатаму, за разлику од лигашките натпреварувања каде игра секој со секого. Во [[САД]] нерешените натпреври не се омилени, па таму се користат продолжетоци во секој натпревар.
 
Во професионалниот фудбал продетоци се играат два пати по 15 минути. Доколку натпреварот заврши нерешено и после продолженијата, се пристапува кон изведување на [[Пенали (фудбал)|пенали]]. Како составен дел од натпреварот, продолжетоци се одиграле прв пат во [[1898]] во натпреварувањето за Куп на Англија во фудбалуфудбал.
 
Продолжетоците не треба да се мешаат со ''судиското продолжение'', бидејќи тоа е надокнадување на времето кое го одредува судијата, кој смета дека се загубило во натпреварот (заради повреди, замени, задржување на време итн.).
 
[[Категорија:ФудбалскиСпортски правила]]