Разлика помеѓу преработките на „Буковидни“

Додадени 30 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|unranked_ordo = [[Розиди]]
|ordo = '''Буковидни'''
|subdivision_ranks = [[ФамилијаСемејство (биологија)|ФамилииСемејства]]
|subdivision = во текстот.
|}}
 
'''Буковидните''' ([[науч.]] ''Fagales'') се [[ред (биологија)|ред]] на [[цветни растенија]], каде се вбројуваат најшироко распространетите [[дрво (растение)|дрва]]. Името го добиле по [[род (биологија)|родот]] [[Бука|Буки]] (''Fagus''). Припаѓаат на [[розиди|розидната]] група на [[дикотиледони]]. Во овој ред спаѓаат следниве фамилиисемејства и родови:
 
* [[Брези]] (''Betulaceae'') - [[Бреза|Брези]] (''Betula''), [[Евла|Евли]] (''Alnus''), [[Габер]]и (''Carpinus''), [[Леска|Лески]] (''Corylus''), [[Хмељогабер]]и (''Ostrya''), [[Лескогабер]]и (''Ostryopsis'')
* [[Тикодендрон]]и (''Ticodendraceae'') - [[Тикодендрон]] (''Ticodendron'')
 
Во постариот [[Кронквистов систем]] се наведуваат само четири фамилиисемејства (Брези, Corylaceae, Буки, Тикодендрони; Corylaceae не припаѓале на Брезите); овој распоред го следи Светскиот попис на одбрани растителни фамилиисемејства. Другите фамилиисемејства биле разделени во три различни реда, сместени во [[Хамамелиди]]. Казуариновидните се состоеле од еднаедно фамилијасемејство (Казуарини), Оревовидните се состоеле од Оревите и Коњски опашки, а Восковцовидните ги опфаќале преостанатите (плус ''[[Balanops]]''). Промените се должат на испитувањата со кои е востановено дека вака утврдените Восковцовидни, се [[парафилија|парафилетски]] во однос на другите групи.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.kew.org/wcb/aboutfag.html Буковидни - Светски попис на одбрани растителни фамилиисемејства] - [[Кралски ботанички градини, Кју]] {{en}}
 
[[Категорија:Буковидни| ]]