Ана де Стал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''[[Мадам де Стал]]''' ( [[{{роден на|22 |април]] [[|1766]]}} - [[14{{починал на|14|јули]] [[|1817]]}}), [[Франција|француска]] [[Литература|писател]]ка. Во [[1810]] година ја напиша книгата - манифест „''За [[Германија]]''“, која [[Наполеон]] ја забрани, затоа што авторот се восхитува на германската [[философија]] и [[литература]]. Ја сметаат за основоположник на францускиот [[романтизам]].
 
{{биог-никулец}}