Разлика помеѓу преработките на „Славонски Брод“

Додадени 1.477 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Славонски Брод''' е град во Хрватска и административен центар на Бродско-по...)
 
{{Infobox settlement
|official_name = Славонски Брод
|image_skyline = Brodsko korzo (ljeto 2008).jpg
|image_caption = Главниот плоштад
|image_shield = Vlag slavonski brod.gif
|pushpin_map = Хрватска
|pushpin_label_position = top
|map_caption = Локација во Хрватска
|coordinates_display = inline,title
|coordinates_region = HR
|subdivision_type = Држава
|subdivision_name = [[Хрватска]]
|subdivision_type1 = [[Жупании во Хрватска|Жупанија]]
|subdivision_name1 = [[Бродско-посавска жупанија|Бродско-посавска]]
|elevation_m = 92
|area_total_km2 = 50.27
| population_as_of = 2011
| population_footnotes = <ref name="census2011">{{Croatian Census 2011|S|12|3964}}</ref>
| population_total = 53131
| population_metro = 59141
| population_density_km2 = auto
|latd = 45
|latm = 10
|latNS = N
|longd = 18
|longm = 01
|longEW = E
|leader_title = Градоначалник
| leader_name = Mирко Дуспара
| leader_party =
|timezone = [[Central European Time|CET]]
|utc_offset = +1
|timezone_DST =[[Central European Summer Time|CEST]]
|utc_offset_DST =+2
|website = [http://www.slavonski-brod.hr/en/ Official website]
|postal_code_type = Postal code
|postal_code = 35000
|area_code = 035
|blank_title1 = Таблици
|blank_info1 = SB
|notes =
}}
'''Славонски Брод''' е [[град]] во [[Хрватска]] и [[административен центар]] на [[Бродско-посавска жупанија]]. Според првичните резултати од пописот 2011, во градот живееле 59.507 жители, а во самото населено место живееле 53.473 жители. Славонски Брод е најголем и најзначаен град во [[Славонија]].