Пасха: Разлика помеѓу преработките

Додадени 50 бајти ,  пред 8 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
==Потекло на името==
За значењето на името на празникот постојат различни мислења. Некои припишуваат туѓа [[етимологија]] ([[асирски јазик|асирска]]) од зборот ''паса'ху'' (добива доверба) или [[египет]]ска од зборовите ''па-с'' (сеќавање) и ''це-сах'' (удар), но ниедна од тие претпоставки не е сигурна. [[Библија]]та го поврзува ''Песа'х'' со глаголот ''паса'х'', што значи или да се куца на едната нога, или да се игра ритуален танц околу жртва или пак, во фигуративна смисла, „одминување“, „прескокнување“, „спасување“.
 
== Поврзано ==
* [[Песах шени]]
 
==Наводи==