Ерих Кестнер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 154 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}} -->
| awards = {{awd |„[[Ханс Кристијан Андерсен (награда)|Ханс Кристијан Андерсен]]“ за пишување |1960}}
}}
}}'''Емил Ерих Кестнер''' ({{lang-de|Emil Erich Kästner}}; {{роден на|23|февруари|1899}} &ndash; {{починал на|29|јули|1974}}) — [[Германија|германски]] писател, поет, сценарист и сатиричар, познат посебно по хуморот и [[Книжевност за деца|книгите за деца]]. Добитник е на престижната меѓународна награда „[[Ханс Кристијан Андерсен (награда)|Ханс Кристијан Андерсен]]“ во 1960 г. за неговата автобиографија „Кога бев мало момченце“ (''Als ich ein kleiner Junge war'').<ref name=andersen/><ref name=ibby-kastner/> Познат е по делата како „Двојната Лота“, „Емил и детективите“, „Земја дембелија“ и други.
[[Податотека:ErichKästner1968.jpg|мини|десно|Кестнер на снимање во Минхен во 1968 г.]]
[[Податотека:Dresden Albertplatz Kaestner-Denkmal von Eike-Kuntsche 1.jpg|мини|десно|исправено|Споменик на Кестнер во Дрезден]]
}}'''Емил Ерих Кестнер''' ({{lang-de|Emil Erich Kästner}}; {{роден на|23|февруари|1899}} &ndash; {{починал на|29|јули|1974}}) — [[Германија|германски]] писател, поет, сценарист и сатиричар, познат посебно по хуморот и [[Книжевност за деца|книгите за деца]]. Добитник е на престижната меѓународна награда „[[Ханс Кристијан Андерсен (награда)|Ханс Кристијан Андерсен]]“ во 1960 г. за неговата автобиографија „Кога бев мало момченце“ (''Als ich ein kleiner Junge war'').<ref name=andersen/><ref name=ibby-kastner/> Познат е по делата како „Двојната Лота“, „Емил и детективите“, „Земја дембелија“ и други.
 
==Живот и дело==
 
==Книги за деца==
[[Податотека:Dresden Albertplatz Kaestner-Denkmal von Eike-Kuntsche 1.jpg|мини|десно|Споменик на Кестнер во Дрезден]]
Ерих Кестнер е оптимист, но тој не го идеализира ни животот ни детскиот свет. Тој не пишува за да им се допадне на децата, туку за да им ги открие вистините за животот. „Емил и детективите“ е првото дело со кое Кестнер станал славен не само во својата татковина, туку и низ светот. Книгата содржи интересна галерија на јунаци: мајката на јунакот госпоѓа Фишбајн, инаку фризерка, неговата баба, братучедот Хигхен, останатите деца-детективи, крадецот Грундајс и други. Емил е без татко и уште од пет години за него се грижи неговата мајка која сака Емил да не почувствува дека е со еден родител. Емил е одличен ученик. Кестнер возбудливо и едноставно раскажува как опатувајќи во воз, додека спие човекот со тврда шапка, Грундајс му ги краде парите, и како детективите го фаќаат. Во фабулата се преплетуваат можното и неможното. Некои критичари овој роман го нарекоа „хигиенска книга“ после толку нездрави книги за деца.