Ерих Кестнер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 83 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
*
}} -->
| awards = {{awd |[[HansХанс ChristianКристијан AndersenАндерсен Award(награда)|Ханс Кристијан Андерсен]] за пишување |1960}}
}}'''Емил Ерих Кестнер''' ({{lang-de|Emil Erich Kästner}}; {{роден на|23|февруари|1899}} – {{починал на|29|јули|1974}}) бил [[Германија|германски]] писател, поет, сценарист и сатиричар, познат посебно по хуморот и [[Книжевност за деца|книгите за деца]].