Ерих Кестнер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.477 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox writer
[[Податотека:Erich Kaestner Signature.jpg|thumb|Потписот на Ерих Кестнер, од 1920 година]]
| name = Ерих Кестнер
'''Емил Ерих Кестнер''' ({{роден на|23|февруари|1899}} – {{починал на|29|јули|1974}}) бил [[Германија|германски]] писател, поет, сценарист и сатиричар, познат посебно по хуморот и [[Книжевност за деца|книгите за деца]].
| native_name = Erich Kästner
| native_name_lang = de
| image = Erich Kästner 1961.jpg
| caption = Ерих Кестнер во 1961 г.
| birth_date = {{датум на раѓање|1899|2|23|df=yes}}
| birth_place = [[Dresden]], [[Кралство Саксонија|Саксонија]], [[Германско царство]]
| death_date = {{починал на и возраст|1974|7|29|1899|2|23|df=yes}}
| death_place = [[Минхен]], [[Западна Германија]]
| nationality = Германец
| partner = Лујзалота Ендерле
| children = Томас Кестнер
| relations =
| occupation = писател
| signature = Erich Kaestner Signature.jpg
| period = 1928–1969
| genre = [[детска книжевност]], поезија, сатира, сценарија
| subject = <!-- nonfiction -->
| notableworks = <!-- {{plainlist|
*
}} -->
| awards = {{awd |[[Hans Christian Andersen Award]] за пишување |1960}}
}}'''Емил Ерих Кестнер''' ({{lang-de|Emil Erich Kästner}}; {{роден на|23|февруари|1899}} &ndash; {{починал на|29|јули|1974}}) бил [[Германија|германски]] писател, поет, сценарист и сатиричар, познат посебно по хуморот и [[Книжевност за деца|книгите за деца]].
 
==Живот и дело==
Кога [[Хитлер]] и [[Националсоцијалистичка германска работничка партија|националсоцијализмот]] ја освојуваат власта во [[1933]] година, многу познати германски писатели антифашисти се принудени да емигрираат во други европски и воневропски земји, а [[Готфрид Бен]] и Ерих Кестнер остануваат во [[фашистичка Германија]], но како антинацисти. Осудени се на молчење, необјавување, книжевна смрт. Во тоа време и сè до конечното уништување на Хитлеровска Германија во мај 1945 година, Хитлеровците ги палат сите книги со напредни идеи и содржини. Ерих Кестнер гледа како горат неговите дела, верувајќи сепак дека хуманистичкиот дел на човештвото ќе победи еден ден и дека неговите книги најпосле трајно ќе заживеат свој втор живот.
 
Во тоа време на [[Концентрационен логор|конц-логори]] и на воено уништување на [[Европа]] и делови од [[Африка]], Ерих Кестнер е млад творечки оневозможен, но и доволно ознат и ценет писател во [[Германија]] и [[Европа]], пред сè со своето дело за деца „Емил и детективите“ ([[1928]]), но познат и како поет, драмски писател, романсиер и сатиричар. Работел и како новинар, и тоа се чини оставило длабоки траги во неговото дело. Тој е мошне обраозван човек. Веќе во [[1925]] година е доктор по филозофија.
 
Пишувајќи ги романите за деца, Кестнер секогаш ја има предвид „тешката рака на животот“, но секогаш е оптимист. Сака да го увери детето дека постои излез и од најтешката ситуација. Таа тешка рака паѓа и врз душите на сестрите близначки Лота и Лујза, во романот „'''Двојната Лота'''“. По разводот на нивните родители, девојчињата се раздвоени. Мирната Лота ѝ припаѓа на мајката Лујзалота Кернер, а палавата Лујза на таткото Лудвик Палфи. После низа околности, и двете сестри доаѓаат на летување на Билското Езеро, не знаејќи дека се сестри, но кога дознаваат дека се сестри, прават сè за да ги спојат своите родители повторно. Ова е возбудлива и трогателна приказна. Приказната завршува со хепиенд, иако сè до крајот читателот стравува за судбината на двете деца.
 
== Поврзано ==
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
{{Commonsрв|Erich categoryKästner}}
* [http://www.erich-kaestner-museum.de/ ErichМузеј Kästnerна MuseumЕрих DresdenКестнер - Дрезен]
* [http://www.kirjasto.sci.fi/kastner.htm ErichЕрих KästnerКестнер (1899–1974)]
* {{Imdb name|id=0477696|name=ErichЕрих KästnerКестнер}}
* {{Find a Grave|7031}}
 
 
{{нормативна контрола|VIAF=59084620 |LCCN=n/50/044640 |GND=118559206 }}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Кестнер, Емил Ерих}}
[[Категорија:Германски писатели]]
[[Категорија:Германски романописци]]
[[Категорија:Германски писатели за деца]]
[[Категорија:Германски сатиричари]]
[[Категорија:Германски поети]]
[[Категорија:Луѓе од Дрезден]]