Разлика помеѓу преработките на „Аврам Садикарио“

Додадени 139 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Avram Sadikario.jpg|мини|десно|Аврам Садикарио]]
'''Аврам Јусеф Садикарио''' ({{lang-lad|Avram Jusef Sadikario}}; [[14 мај]] [[1919]] - [[август]] [[2007]]) — македонски поет со [[Македонски Евреи|еврејско]] потекло.
 
Роден е на {{роден на|14|мај|1919}} година во [[Битола]]. Завршил [[Медицински универзитет (Софија)|Медицински факултет]] во [[Софија]] и работел како доктор специјалист во Скопје. Член на ДПМ од 1973 година.
 
Бил женет со истакнатата партизанка, писателка и профеорка, [[Жамила Колономос]]. Починал во август [[2007]] г.
 
== Литературно творештво ==
[[Категорија:Македонски Евреи]]
[[Категорија:Битолчани]]
[[Категорија:Починати во 2007 година]]