Разлика помеѓу преработките на „Аврам Садикарио“

с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Avram Sadikario.jpg|мини|десно|Аврам Садикарио]]
'''Аврам Јусеф Садикарио''' ({{lang-ldlad|Avram Jusef Sadikario}}; [[14 мај]] [[1919]]) — македонски поет со [[Македонски Евреи|еврејско]] потекло.
 
Роден е на {{роден на|14|мај|1919}} година во [[Битола]]. Завршил [[Медицински универзитет (Софија)|Медицински факултет]] во [[Софија]] и работел како доктор специјалист во Скопје. Член на ДПМ од 1973 година.