Отвори го главното мени

Промени

Додадени 148 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
 
Роден е на {{роден на|14|мај|1919}} година во [[Битола]]. Завршил [[Медицински универзитет (Софија)|Медицински факултет]] во [[Софија]] и работел како доктор специјалист во Скопје. Член на ДПМ од 1973 година.
 
Бил женет со истакнатата партизанка, писателка и профеорка, [[Жамила Колономос]].
 
== Литературно творештво ==