Разлика помеѓу преработките на „Крон“

Одземени 38 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 67 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q44204 (translate me))
с
{{Infobox Greek deity
| Name = Хрон/Крон / Хрон
| Image = Cronos armé de la faucille (harpè) contre son père et divers médaillons pierre gravée crop.jpg
| Abode = [[Земја]]
| Symbol = [[Српсрп]]
| Consort = [[Реја (митологија)|Реја ]]
| Parents = [[Уран (митологија)|Уран]] и [[Геја (митологија)|Геја]]
}}
 
'''Крон''' или '''КроносХрон''' ([[старогрчки]]: ''Κρόνος'') во [[грчка митологија|грчката митологија]] припаѓал на првата генерација на богови, како единствен син на [[Геја (митологија)|Геја]] кој ѝ помогнал да се освети на нејзиниот татко [[Уран (митологија)|Уран]], како и еден од титаните.
 
Во почетокот тој бил бог на земјоделството, а подоцна се идентифицира како бог на времето (([[старогрчки]]: ''Χρόνος''- време), симболизирајќи го времето кое води кон смртта. Реја дала дозвола на сите титани, со исклучок на Океан, да го нападнат [[Уран (митологија)|Уран]].
 
Со соединувањето на [[Реја (митологија)|Реја]] и [[Крон (митологија)|Крон]], се родиле идните олимписки богови: [[Деметра]], [[Хестија]], [[Хера]], [[Хад]], [[Посејдон]] и [[Зевс]], богови кои подоцна ја поделиле власта помеѓу себе си и завладеале со светот. Родителите на Крон му прорекле дека еден од неговите синови ќе му го зазеде престолот. Затоа, по секое раѓање на Реја, тој своите деца ги голтал. По раѓањето на Зевс, Реја своето дете го доверила на Океанида, која го однела во тајност во една пештера на Крит<Ref>[[Аполодор]], [[Митолошка библиотека]], I, 1, 4</ref>, додека пак, на својот сопруг му подметнала камен завиен во пелена. На тој начин Зевс бил спасен.
 
Кога Крон разбрал за измамата на Реја, тој започнал да го бара на [[Зевс]] по целата земја<ref> Хигин, Митови 139 </ref>, но безуспешно. Кога Зевс пораснал, започнал војна со својот татко, позната во грчката митологија како [[Титаномахија]]. По десет години, Крон бил симнат од власт од страна на Зевс и неговите сојузници и однесен и заточен на [[Тартар (митологија)|Тартар]].