Разлика помеѓу преработките на „Лојане“

Додадени 950 бајти ,  пред 6 години
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1007469 (translate me))
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Археолошки локалитети
*[[Гури Крис]] - рудник од римско време;
*[[Лојане (археолошки локалитет)|Лојане]] - некропола од доцноантичко време;
*[[Падина (Лојане)|Падина]] - доцноантички крајпатен стражарски кастел;<!-- денес локалните жители во нарекуваат МАЈА / МАЕ ПАДИНЕС, во превод Врвот Падина.
Доцноантички крајпатен стражарски кастел. Маркантен сувоѕид, без видлива керамика но според површинските контури на одбранбениот ѕид и внатрешните објекти полн со придружни доцноантички содржини во културните хоризонти: Лилчиќ-->
 
== Редовни настани ==