Разлика помеѓу преработките на „Невработеност“

Додадени 7 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Unemployment rate world from CIA figures2.PNG|мини|десно|300п|Процентулна застапеност на невработеноста ширум светот.]]
'''Невработеност''' претставува социјално-економска појава, при кое дел од активната [[работна сила]] во определена држава или регион бара работа но истата не можа да ја пронајде. Како невработени според законот се сметаат оние [[работна сила|работници]] кои имаат навршено шеснаесет години, кои се способни за работа и самите сакаат да работат, но немаат каде.
 
Процентот за пресметување на бројот на невработените се пресметува кога вкупниот број на невработените [[работна сила|работници]] ќе се подели со бројот на населението кое е способно за работа и тоа од 16 до 65 години. Постојат повеќе типови на невработеност: моментална, структурна, циклична, класична и техничка невработеност.
 
{{Никулец од областа на економијата}}
 
{{Економија-никулец}}
[[Категорија:Макроекономија]]
 
[[Категорија:Невработеност| ]]
[[Категорија:Економски проблеми]]
[[Категорија:Макроекономија]]