Разлика помеѓу преработките на „Богд Хан“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Богд Хан''' ([[Монголски јазик|монголски]] {{lang|mn|Богд хаан}}; 1869-1924) бил император на [[Монголија]]. Тој бил назначен како [[Хан (титула)|хан]] на [[29 декември]] [[1911]], кога земјата прогласила независност од [[Кинг (династија)|Кинг]]. Како осми [[Џебцундамба Хутугту]], тој бил духовен лидер на [[Монголци]]те и на [[Будизам|будизмот]] во Монголија.
 
Тој бил во куќен притвор ([[затвор]]) кога кинеските трупи ја окупирале земјата во [[1919]], но тој бил ослободен и повторно назначер од [[Роман вон Штернберг]] и неговите сили, кратко време после ослободувањето на [[Урга]] во [[1921]]. После револуцијата подигната од [[Дамдин Сухбатор]], Богд Хан бил оставен како лидер на Монголија во рамките на ограничена монархија сѐ до неговата смрт во [[1924]]. После неговата смрт, комунистичката влада прогласила дека нема повеќе наследници на ханот и ја основала [[Монголската Народна Република]]. Но, сепак реинкарнација на Џебцундамба Хутугту била пронајдена но не се забележани податоци за деветтиот Џебцундамба Хутугту. Тогаш власта во Монголија ја префрлила работата во [[Ласа]], [[Тибет]] кога тибетските духовни лидери прогласиле дека деветтиот Џебцундамба Хутугту се реинкарнирал во Тибет во [[1932]]. Деветтиот Џебцундамба Хутугту бил назначен во [[1999]] во Улан батор од четиринаесеттиот [[Далај Ламадалај-лама]]. Покрај тоа што деветиот Џебцундамба Хутугту бил лама, тој имал и кралица по име Дондогдулам.
 
[[Зимска палата на Богд Хан|Зимската палата на Богд Хан]] била зачувана и е туристичка атракција во [[Улан Батор]].